Semiha Tüfekçi  Değerli-Diyetisyen

Semiha Tüfekçi Değerli-Diyetisyen

2442 Görüntülenme

Avokado, kökeni Meksikaya dayanan tropik bir meyvedir. Yaklaşık olarak 5000 yıldan fazladır beslenmemizin bir parçası olduğu düşünülmektedir. Avokado kelimesi İspanyolca ‘aguacate’ kelimesinden türemektedir.

Avokadonun üç türü bulunmaktadır. Bunlar; Meksika tipi, Guatemala tipi ve Doğu Hindistan tipi dir.

Avokado Hangi İklimi Sever?

Avokado ağaçları yağışlı ve sıcak iklimi sevmektedir. Üretimi son 5 yılda % 20 oranında artış göstermiştir. Avokadonun büyüme ve gelişme süreci diğer meyvelerden çok farklıdır. Meyve hasat edildikten sonra olgunlaşmaya devam etmektedir. Hasat sonrası 4-7°C  ısıda ve nem oranı % 85-90 olan depolarda bekletilmesi tavsiye edilmektedir.

Avokadonun olgun ve iri olanları tercih edilmeli, ham ise olgunlaşması için kese kağıdına konup muz veya elma ile birlikte oda ısısında bekletilmelidir.

Avokadoyu salatalarınıza, soslu yemeklerinize, makarnanıza ilave edebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığı için faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir. Bu nedenle LDL seviyesini düşürücü, HDL seviyesini artırıcı etkisi vardır. Göz sağlığı için faydalı olan beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir.

Avokado bol miktarda C, B, E, K vitaminlerini içerir. Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle hem kilo kontrolü için hem de konstipasyon (kabızlık) problemi olanlar için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır.

Obezite ve kanser üzerine ilişkisinin netleşmesi için kanıt düzeyi yüksek randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

Avokado enerji ve besin ögeleri içeriği

Besin ögesi (100 gram)

1 adet (yaklaşık 200 g)

Enerji (kkal)

160

Su (g)

73,2

Karbonhidrat

8,53

Protein (g)

2,0

Yağ (g)

14,6

     -Doymuş yağ asiti (g)

2,12

    -Tekli doymamış yağ asiti (g)

9,79

    -Çoklu doymamış yağ asiti (g)

1,81

Lif (g)

6,7

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL