Dilara Karakaya-Diyetisyen

Dilara Karakaya-Diyetisyen

1313 Görüntülenme

Kas dismorfisi veya Adonis Kompleksi olarak da bilinen Bigoexia Nervosa genelde erkek vücut geliştiricilerde görülen bir durumdur. Kas dismorfisi, diğerlerinin aksi yorumlarına rağmen vücudunun yeterince yağsız ve kaslı olmadığına dair olan inançtır. Bir yeme bozukluğu değil obsesif kompulsif bir bozukluktur. Rexia iştah anlamına gelir, dolayısıyla bigorexia(büyük iştah) ve anorexia(iştahsızlık) aslında yanlış verilmiş isimlerdir. Bigorexia aslında kaslarla ilgili bir kaygıdır.

Birçok kadının, anoreksiya nervoza gibi ciddi bir yeme bozukluğu ve vücut imgesiyle ilgili endişeler yaşadığı uzun süredir bilinmektedir. Buna karşılık, aynı bulguları gösteren erkeklere daha az dikkat gösterilmiştir. Vücut geliştirme sporunda erkekler, antrenmanlarının temel amacı olarak idealize edilmiş kaslı vücut imajını takip ederler.

Keyifli bir egzersiz rutini izleyerek sağlıklı bir vücut geliştirmekte kesinlikle bir problem yok.  Ancak bazı vücut geliştiriciler ulaşılmaz bir vücuda odaklanmış durumdadırlar ve bunun için spor salonunda saatler, etkisiz besin takviyelerine aşırı miktarda para harcarlar. Bu tür bireyler yetersiz kaslı olma konusunda takıntılıdır. Anormal bir beslenme düzenleri vardır ve suplementlerin kötüye kullanımı görülebilir. Bigorexia sorunu olanlar sosyal aktivitelerini ve işlerini aksatıp zamanlarının çoğunu antrenmana ayırırlar, risklerini bildikleri halde steroidler, besin destekleri ve yağ yakıcı ürünler kullanırlar. Steroid kullanımın bir yan etkisi olan azalmış libido fiziksel yorgunluk ile daha da artar ve kişi rahatlayamaz ve seksten zevk alamaz. Depresyon da bigorexia tablosunun bir parçasıdır.

Kimler risk altında ?

Kas dismorfisinin prevalansını tahmin etmek zordur. Araştırmalar vücut geliştiricilerin% 10'una kadar belirgin kas dismorfisi belirtileri gösterdiğini ve ABD'de anabolik steroidler kullanan her yaştan toplam erkek sayısının 2 milyonu geçebileceğini gösteriyor.

Yapılan bir çalışmada amatör olarak ağırlık kaldıran bireylerin %54'ünün bigorexia kriterlini karşıladığı tespit edilmiştir. Vücut geliştirenler, güreşçiler, antrenörler ve televizyon yıldızları( Gladyatörler gibi) da risk altında olabilirler.

Erkekler kadınlara göre daha fazla risk altındadır. Medya erkeklerin baklava şeklinde karın kasları, etkileyici pektoral kaslar ve büyük lateral sırt kaslarına sahip olmaları durumunda kendilerine güvenlerinin artacağı, seks hayatlarının iyileşeceği ve kontrolün kendilerinde olduğu hissinin artacağı fikrini insanlara aktarmaktadır.

Spor salonları eskiden sadece zayıf olmaları yeterli olan kadınları da hedeflemektedir. Amenore ve düşük çinko seviyeleri kadınlarda endişe uyandıran diğer faktörlerdir.

Bigoreksik bireyin beslenme davranışlar nelerdir?

Diyetleri genellikle çok katıdır ve protein, yağ, karbonhidrat içeriğini çok yakından takip ettikleri tekrarlayan ve monoton bir diyeti takip ederler. Protein alımı toplam enerjinin %40'ına kadar ulaşabilir. Yüksek miktarlarda yumurta beyazı, tavuk göğsü, ton balığı, biftek ve yağsız süt tozu ile bazen karbonhidrat tüketirler(pirinç keki, pirinç, makarna). Belirli yiyecek kombinasyonları birlikte tüketilir veya yalnızca doğal yiyecekler tercih edilir. Öğünler üç saatte bir olacak şekilde düzenli olarak tüketilir ve bazen geceleri alarm kurularak da yemek yenir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL