Semiha Tüfekçi  Değerli-Diyetisyen

Semiha Tüfekçi Değerli-Diyetisyen

974 Görüntülenme

Fonksiyonel gıda olarak bilinen chia tohumu şu sıralar çok popüler! Peki hakkında ne biliyoruz? Gelin biraz chia’dan bahsedelim..

 

Chia tohumunun insan besini olarak kullanılması MÖ. 3500 yılına dayanır. Tarihte, chia tohumunu savaşlardan önce güç ve dayanıklılık kazandırması, hafızayı güçlendirmesi, konsantrasyonu artırması için kullanmışlardır.

 

Ayrıca, yetiştirildiği bazı ülkelerde bugün uzun mesafe koşucularında ve atletizm yapan sporcularda performans artırıcı yiyecek olarak kullanılmaktadır.

 

 

Chia Tohumunun Besin Değerleri

 

Chia, fizyolojik fonksiyonlar için gerekli yağ asidini yüksek oranda içerir. Chia tohumu, klorojenik, kafeik asit, mirsetin, kuercetin ve kamferol gibi birincil ve sinerjik doğal antioksidanların önemli konsantrelerini oluşturur. Yüksek bir miktarda vitamin, mineral, antioksidan içermektedir. Chia tohumu iyi bir B vitamini ve fazla miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum içerir. Ayrıca magnezyum, demir, bakır ve çinko içerir. Bu nedenle vejeteryanlar içinde iyi bir kalsiyum kaynağı olmaktadır.

 

Chia Tohumunun ana özelliklerinden biri doğal omega-3 kaynağıdır, bu toplam yağ oranının %75’ini oluşturmaktadır.

 

Kimyasal bileşimi, protein (15–25%), yağ (30–33%), karbonhidrat (26–41%), diyet lifi (18–30%) ve kül içeriği (4-5%) dir. Chia tohumunun her 100 gramında 34 ile 40 gr arası diyet lif barındırır bu da yetişkin porsiyonu için tavsiye edilen günlük tüketimin tamamını karşılamaktadır. Chia tohumu iyi bir çözünür posa kaynağıdır.

 

Chai tohumları midede çok fazla su tutarak jelleşip tokluk sağlamakta; açlık hissini ortadan kaldırmaktadır. Araştırmalar; chia tüketiminden sonra iştahın kapandığı ve yemekten sonra meydana gelen ani şeker yükselmesini engellediği göstermektedir. İnsülin direncini düşürmede fayda sağladığından dolaylı olarak bel çevresi yağlarının azalmasına da katkı sağlamaktadır. Bir başka faydası ise, dışkının hacmini ve ağırlığını artırdığı için kabızlığı ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

Chia tohumu gluten içermemektedir.

 

Çölyak, gluten hassasiyeti olan kişiler ve crohn hastaları için besin alerjisi ve intoleransı olan kişilerin kullanımı uygun olmakla birlikte alerjenik özellik göstermemektedir. Kaliteli bitkisel protein içerdiğinden vücutta emilimi ve kullanımı yüksektir. Sporcu beslenmesinin yanında çocuk, gebe ve emziklilik döneminde beslenmede kullanımı önerilmektedir.

 

Chia Tohumunun Tüketimi

Yoğurt, süt gibi gıdalara, makarna, yeşillik veya patates salatalarına, pudinglere, keklere, kurabiyelere, smoothie, ekmek ve unlu mamüllerin içerisine, çorbalar ve soslara, su veya bitki çaylarının içerisine ekleyerek tüketilmektedir. 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL