Semiha Tüfekçi  Değerli-Diyetisyen

Semiha Tüfekçi Değerli-Diyetisyen

2405 Görüntülenme

Bayramlar tüm aileyi biraraya getiren, sevdiklerimizle geniş sofralar kurduğumuz sayılı günlerdir. Kurban bayramında geleneksel alışkanlıklardan dolayı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Bu yüzden bireylerin özellikle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastalarının beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine, porsiyon miktarına, her besin grubundan yeterli ve dengeli beslenilmesine özen gösterilmelidir.

 

Ne Kadar Et Tüketilmeli?

Kırmızı et iyi kalitede protein içeren, B12 vitamini, çinko, demir, folik asit içeren iyi bir besindir. C vitamini içermediğinden dolayı kırmızı etleri, C vitamininden zengin sebzelerle veya salatalarla veya taze sıkılmış meyve sularıyla tüketmenizi öneririm. Böylelikle kırmızı etin içerisinde bulunan demirin emilimini artırmış oluruz. Ancak kırmızı et; kalp sağlığı ile ilişkili olan kolesterol ve yağdanda zengin olduğu için kalp-damar hastalıklarına ve kolesterol hastalıklarına sahip olan kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekir.

Sağlıklı kişilerin Bayramlarda et tüketimi ortalama 100-150 gr. kadar olmalıdır.

 

Et Nasıl Pişirilmeli?

Tükettiğimiz et miktarı kadar nasıl pişirildiği de çok önemlidir. Bayram günü kesilen kurban etleri bekletilmeden tüketildiğinde hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır ve midede şişkinlik, hazımsızlık ve bazen konstipasyon (kabızlık) gibi sıkıntılara neden olur.

 

Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmelidir.

 

Kurban bayramının olmazsa olmazı olan kavurmayı pişirirken içerisine tereyağ/margarin/kuyruk yağı eklemeden kendi suyuyla pişirmek gerekir. Etleri kızartma ve yağda kavurmak yerine mangalda ızgara, fırında veya haşlama şeklinde tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Et yemeklerinde, etin görünür yağları ayrılmalıdır ve içerisine yağ ilave etmeden soğan ve domates ilave edilip kendi suyunda kısık ateşte yavaş yavaş pişirme tercih edilmelidir.

Mangalda yapılacak etlerde, ateşle et arasında en az 10-15 cm olacak şekilde pişirilme sağlanmalı ve kömürleşecek şekilde pişirilmemelidir. Bu şekilde pişirme etin folik asit ve b12 vitaminin kaybına yol açar. Ayrıca kanser riski taşır. Etlerin yanında asitli/gazlı içecek yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilebilir.

 

Tabi Birde Baklava Faslı 😊

Bayramlarda şeker ve baklava ikramı kültürümüzde gelenek haline gelmiştir. Ancak ziyaretlerde asitli ve gazlı içecekler yerine ayran/açık şekersiz çay/bitki çayı tüketilirse; hamur tatlıları/şekerler yerine sütlü tatlılar/meyve tatlıları tüketilirse ziyaretleri daha masum hale getirmiş ve alacağımız kaloriyi sınırlandırmış oluruz. Şerbetli tatlı tüketimi isteniyorsa da günde maksimum 1-2 dilim baklava tercih edilmelidir.

Sağlıklı ve iyi bayramlar diliyorum..

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL