Semiha Tüfekçi  Değerli-Diyetisyen

Semiha Tüfekçi Değerli-Diyetisyen

1212 Görüntülenme

11 Ayın Sultanı Ramazan ayında beslenme nasıl olmalı? Uzun süre aç kalmak beslenmeyi ve metabolizmayı etkiler. Oruç tutanların rahat bir şekilde oruç tutması ve sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için beslenme konusunda bazı inceliklere dikkat etmeleri gerekir.

Ramazan boyunca uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Oruç tutarken hareketliliğimiz yavaşlar ve metabolizma hızımız düşer. İftarda ani ve fazla miktarda yemek yediğimiz için yemek sonrasında kan şekerimiz hızla artar, ardından da yine hızla düşer. Bu durumu, iftar sonrasında kendimizi yorgun, bitkin hissetmemizle veya üşümemizle hissederiz. Ayrıca kabızlık, reflü, mide yanması, uyku hali, unutkanlık, dikkatsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, hipoglisemi ve kilo artışı gibi sıkıntıları yaşamamak için küçük önlemler almalıyız. İşte bu önlemler;

Ramazan ayında; öğün sayısı en az üç-dört öğün (Sahur, İftar açılışı, İftar yemeği, Gece yatmadan önce bir ara öğün) olacak şekilde beslenme planı uygulanmalıdır.

Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahurda tok tutucu özelliğinden dolayı yumurtanın tüketilmesini gerekir. Yanında beyaz ekmek yerine tam tahıllı/çavdar ekmeği, süt, yoğurt, peynir gibi protein içeren besinler, birkaç porsiyon meyve ile hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da az yağlı çorbalar tercih edilmelidir.

Oruç 1-2 bardak su, bir tane hurma veya zeytinle açıldıktan sonra bir kase çorba ile birkaç dilim ekmek tüketilmeli en az 10-15 dk kadar yemeğe ara verilmelidir. Oruç süresince, midenin uzun süre boş kalmasından sonra bir anda çok yiyecek tüketilmesi sonucu mide ve kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bunu önlemek için iftarda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmesi gerekmektedir.

İftar yemeğinden sonra televizyon/bilgisayar karşısına geçmek veya koltukta dinlenmek yerine iftardan 60-90 dk sonra 30-45 dk kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması ve metabolizmanın yavaşlamasını önlemek açısından yararlı olacaktır.

İftarda tatlı seçimi, şerbetli ve yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (güllaç, kazandibi, sütlaç, muhallebi gibi tatlılar) veya meyve salatası/meyveli tatlılar daha az kalorili ve daha az yağlı tatlılar seçilmesi daha uygun olacaktır. Fazla şerbetli ve fazla yağlı tatlılar hem metabolizma hızını düşürüp kilo almamıza neden olacak hem de susuzluk hissini daha da artıracaktır.

Günlük su ihtiyacımız 2-2,5 litre iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2,5-3 lt’e kadar çıkmaktadır. Ramazan ayında da sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir. Dolayısıyla su tüketiminin yanında enerji de vermesi bakımından; iftardan 60-90 dk sonra taze sıkılmış meyve suları, maden suyu ve sulu meyveler tüketilerek sıvı ihtiyacının karşılanması mümkündür.

Herkese sağlıklı ve hayırlı Ramazanlar diliyorum..

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL