Dilara Karakaya-Diyetisyen

Dilara Karakaya-Diyetisyen

968 Görüntülenme

      Tenis; her iki yarım kürede de yıl boyunca oynanan en popüler raket sporudur. Tenisçilerin enerji ve sıvı ihtiyaçları hesaplanırken yoğun rekabet takvimi, sık seyahat, maç sürelerinin çok değişken (3 saati aşabilir) ve oyun stillerinin farklı olması göz önüne alınmalıdır. Elit standart tenisçiler, tüm yıl boyunca optimal vücut kütlelerini ve kompozisyonlarını korumak zorunda olduğu için kısa süreli dinlenme ve seyahat sırasında enerji alımlarını iyi ayarlamalıdır.

 

Tenis sırasında enerji yakımı maçın veya antrenmanın süresi ve yoğunluğuna bağlıdır. Erkek sporcularda enerji ihtiyacı kadınlara göre daha yüksektir. 

 

Beslenme için anahtar noktalar;

 

Tenis oyuncuları, glikojen depolarını doldurmak için 6-10g/kg aralığında karbonhidrat içeren yüksek karbonhidratlı bir diyet izlemelidir. Yoğunlaştırılmış antrenman dönemlerinde, yorgunluğu geciktirmek ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemek için de yüksek karbonhidratlı diyetler tavsiye edilir.


Yüksek yoğunlukta ve sürelerde eğitim nedeniyle önerilen protein 1.6g/kg’dır. 


Karbonhidrat, tenis sırasında kullanılan baskın yakıt olmasına rağmen, yağ oksidasyonu, özellikle de maç veya antrenman süresi uzadıkça enerji tedariğine yardımcı olacaktır. Günde 2 saat süren bir dayanıklıatlet için gerekli günlük yağ miktarı 2g/kg’dır. 


Tenis oyuncularının çok düşük veya yüksek vücut yağ oranına sahip olmasının performansa olumsuz katkıları vardır.  Sporcuların beslenme gereksinimleri ne olursa olsun, yağda çözünen vitaminlerin emilimine, hormonların sentezlenmesine ve hücre zarlarının işlevlerini desteklemek için diyete yağ kaynakları dahil edilmelidir.


Yüksek enerjili ve dengeli bir diyet sayesinde tenisçilerde mikrobesin eksikliği görülmesi sık değildir.


Tenis maçı sırasında veya öncesinde 3 mg/kg dozlarında kafein ergojenik fayda sağlayabilir.
Sıvı kaybını önlemek için; 27 °C altı sıcaklıklarda elektrolit içeren 200 ml sıvı, 27 °C ve üzeri sıcaklıklarda 400 ml sıvı hedeflenmelidir.


Maç 2 saati aştığında 30-60 g/saat karbonhidrat takviyesi yapılmalıdır.Profesyonel tenisçiler yıl boyunca yoğun programlarından dolayı sık sık seyahat ederler.

 

Çevre ve iklim koşulları, irtifa, ortam sıcaklığı, kültür, hijyen, zaman dilimi farklılıkları bir oyuncunun hazırlıklarını bozabilir. Uzun seyahat süreleri yorgunluğa neden olabilir.

 

Jet lag; vücudun biyolojik saatiyle, seyahat edilen yerin saatinin uyuşmaması ve vücudun bocalaması anlamına gelir ve uykusuzluk, yorgunluk, yönelim bozukluğu ve fiziksel performansın azalması ile karakterize fizyolojik bir olgudur.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap

İLGİLİ DİĞER BLOGLAR

EĞİTMEN OL DİYETİSYEN OL SPOR SALONU KAYIT OL